A hozzád való kötődése egyre látványosabb. Lényeges dolog, hogy az együtt töltött időtöknek nem csak a mennyisége, hanem a minősége is fontos. Tudom, hogy a háztartási munkát is neked kell elvégezned, de inkább legyen néha rendetlenség a lakásban, minthogy gyermeked szomorkodjon nélküled. Ha kimész a szobából elkezd sírni, ezért ha már nem halogathatod a feladataidat, akkor jobb ha magaddal viszed, pl. a konyhába. Ott ültesd be (és kösd be) az etetőszékbe, adj neki játékot vagy műanyag konyhai eszközöket, hogy addig azokkal játsszon.
7 hónapos babaKíváncsisága, felfedezési vágya folyamatosan hajtja, ez segíti a mozgásfejlődését is. Bár a hanglejtésedből már kezdi érteni azt, hogy „nem”, azért lehetőség szerint ne ütközzön „felesleges” tiltásokba, amit tudsz, inkább pakolj feljebb, hogy ne érje el. A konnektorba célszerű vakdugót tenni!
Súly és hosszfejlődés
7 hónapos korában a súlya, a születési nagyságától függően:
Kisebb súllyal született baba esetén: 6700 – 7400 gramm
Átlagos születési súly esetén: 8200 – 8500 gramm
Nagyobb születési súly esetén: 9300 – 10200 gramm
7 hónapos korában a hossza, a születési hosszától függően:
Kisebb baba esetén: 65 – 67 cm
Átlagos hosszúságú baba esetén: 69 – 70 cm
Nagyobb baba esetén: 72 – 73,5 cm
Játékfejlődés
A keze egyre erősebb és ügyesebb. A mozgás szabadsága egyben a játéklehetőségek kiszélesedése is. A baba törekszik rá, hogy elsajátítson minden mozgásformát, mindent megszerezhessen, kézzel-szájjal letapogathasson. Nagyon szereti a hangot adó játékokat, mivel ő idézi elő annak beindítását. Ez pedig számára sikerélmény, saját képességeinek próbálgatása, és egyben lépés az önállóság felé.
Szívesen rámolja a tárgyakat egyik helyről a másikra, az üreges játékokat egymásba teszi. Az egyik kedvence, ha felépítesz neki egy tornyot, ő pedig lerombolhatja. Ez nem rossz szokás, ne ijedj meg, sőt kifejezetten fejlesztő hatású ebben a életkorban, úgyhogy csak bátran ismételgessétek együtt ezt a jó játékot! Kisebb méretű gumilabdát vagy textillabdát is adhatsz neki, egymásnak is guríthatjátok. Egy gyermeket meg kell tanítani játszani, ehhez pedig a legjobb segítőtárs te vagy. Így fog később egyedül is eljátszani.
Beszédfejlődés
A babád figyeli, ahogy beszélsz hozzá. Mindeközben a hangadásodat és a szájmozgásodat is próbálja utánozni. A gőgicsélés eszköz neki arra, hogy felhívja magára a figyelmet, és kommunikáljon veled. A hangsorokat ugyanazzal a céllal és ugyanabban a helyzetben használja. Egyre több anyanyelvi hangot ismerhetsz fel a gagyogásában. Elkezd a hallott mintához igazodni, és a környezetében hallottakat ő is próbálgatja mondani. Innentől kezdve a rosszul halló csecsemők beszédfejlődése jelentősen eltér a jól hallókétól, mert a hallás hiánya akadályozó tényező. Az időben alkalmazott hallókészülék ezért döntő fontosságú.
Látásfejlődés
A látásélesség az első hat hónap folyamán gyorsan fejlődik és egy-kétéves kor között eléri a felnőttek szintjét. Már 7-8 hónapos korra is közelíti a felnőtt szintet, ez egybeesik azzal az időszakkal, amikor mászni tanul és igazán fontossá válik, hogy a tárgyak már távolabbról is felkeltsék az érdeklődését.
Alvás
Alvásigénye még mindig nagyjából 14 óra, ebből 2-szer alszik napközben, aminek a hossza babánként eltérő. Esetenként nehéz lehet számára az egyedül elalvás. Mivel egyre értelmesebb, felfogja, hogy anyu kimegy a szobából, őneki pedig ott kell maradnia egyedül, ráadásul este még sötét is van. Ez egy természetes félelmük a kicsiknek, megoldás lehet az, ha a kiságyat a te ágyad mellé teszed, és így alszik a család egy ideig. Ami lényeges, hogy soha ne hagyd, hogy álomba sírja magát. Ha hosszan sír, biztos, hogy segítségre van szüksége. Szeretne aludni, de nem tud. Lehet, hogy a fogzás okoz neki most fájdalmat.
Étrend
Most már nem csak tenyérrel, hanem az ujjaival is meg tudja fogni az ételt, amivel szeret dobálózni is. Ekkor már kezdenek a babák rágni tanulni, ezért adhatsz neki kicsit darabosabb, de jól összerágható ételeket is (pl. összetört zöldséget vagy banánt.). Ha kiköpi, nem kéri, akkor ne erőltesd. Vagy nem ízlik neki, vagy most nem éhes. Lényeg, hogy kellemes élmény legyen számára az evés, ne kényszer. Sokszor azokból a babákból lesznek rosszul evők, akiknek kellemetlen megtapasztalásuk van az evésről.
Az új táplálék bevezetését a délelőtti vagy a déli szoptatás elé tedd. Eleinte csak néhány kanállal adj neki. Többnyire 1-3 hét alatt lehet egy szoptatást helyettesíteni. Napi 5-8 dl anyatejet, vagy annak hiányában tápszert javasolt fogyasztani a babának.
Mozgásfejlődés
- Kéztámasszal ül, ha anélkül próbálkozik, még eldőlhet.
- Két kézzel nyúl a játékért.
- Jól tud kúszni, illetve már a hasát is megemelheti a földről.
- Négykézláb előre-hátra hintázik.
- Háton fekve megfogja, szájába veszi a lábait.
- A játékokat két kézzel fogja, összeütögeti.
- Szeret tapsolni, színes képeket nézegetni.
- A játékot egyik kezéből, a másikba rakosgatja.
- Hasról hátra, és hátról hasra fordul.
- Hason fekve, egy kézen támaszkodva nyúl a játékért.
- Elejtett tárgy után néz.
- Lábaival az egész testsúlyát meg tudja tartani.
Figyelemfelhívó jelek lehetnek:
- Nem figyel, ha nevén szólítják.
- Nem reagál környezete hangjaira.
- Nehézséget okoz neki, hogy tárgyakat a szájába vegyen.
- Nem tud a hátáról hasára, vagy hasáról a hátára fordulni.
- Segítséggel sem tud ülni.
- Nem próbál meg kúszni
- Nem tudja az alkarjával megtartani magát.
- Izmai feszesek, nehezen mozgatja a végtagjait.
- Izmai túl lazának tűnnek, mintha rongybaba lenne.
- Mindig csak az egyik kezét használja.
- Elutasítja az ölelést.
- Nem vesz fel szemkontaktust.
- Nem mutat érdeklődést szülei iránt.
- Szeme folyamatosan befelé vagy kifelé fordul.
- Nem figyel a hang irányába.
- Túl sokat sír, nagyon nehezen lehet megnyugtatni.
- Nem próbálja felhívni magára a figyelmet.
- Nem nyúl a játékért, hogy megszerezze azt.
- Nem követi mindkét szemével a tárgyakat.
- Teljes testsúlyát nem tudja a lábaival megtartani.
- Nem ad ki semmilyen gagyogó hangot.
- Nem kelthető fel a figyelme szinte semmivel.
- Nem érdeklődik a játékok, az emberek iránt.
Valamint, ha hirtelen nagy visszaesés jelentkezik olyan képességekben, amiket korábban már birtokolt.
Javaslat: Ha úgy látod, hogy nehezen indul meg a kúszás-mászás, akkor próbálkozz a Pocifix mozgásfejlődés elősegítő babapárnával, ez segíthet! Erről itt olvashatsz!
Fotó: Freedigitalphotos.net
Felhasznált irodalom:
Kenéz Kira – Az első 12 hónap titkai
Kisgyermeknevelő-gondozó képzés jegyzetek