Babáddal egyre szorosabbá kezd válni a kapcsolatod. Ahogy nő, könnyebb vele kommunikálnod, megérteni, hogy mi baja, ha sír, vagy épp mit szeretne az adott helyzetben. Mindez a kölcsönös bizalomra és szeretetre épül. Viszonylag nagy mozgástérre van szüksége ahhoz, hogy az új mozgásfunkciókat tudja gyakorolni. A hason kúszás kezd beindulni, ehhez pedig helyre van szüksége, ezért nem célszerű a kiságyban hagyni hosszabb órákra.
6 hónapos babaEgyre fontosabb számára a társaság, szeret beszélgetni. Ha mondasz neki ismerős tárgyakat, akkor már arra felé fog nézni. Figyelmét egyre jobban le tudod kötni, percekig képes egy adott dologra koncentrálni. A háttérzaj ebben megzavarhatja, ezért érdemes viszonylag csendesebb környezetben tartózkodni, amikor játszotok.
Súly és hosszfejlődés
6 hónapos korában a súlya, a születési nagyságától függően:
Kisebb súllyal született baba esetén: 6300 – 7000 gramm
Átlagos születési súly esetén: 7800 – 8000 gramm
Nagyobb születési súly esetén: 8900 – 9800 gramm
6 hónapos korában a hossza, a születési hosszától függően:
Kisebb baba esetén: 63 – 65 cm
Átlagos hosszúságú baba esetén: 67 – 68 cm
Nagyobb baba esetén: 70 – 72 cm
Játékfejlődés
A játékot jól meg tudja fogni és így a hatodik hónap környékére elérkezik az ideje annak is, hogy tudatosan elengedje. Rázza, egymáshoz ütögeti, dobálja a játékot. Ez a gyakorlójáték időszakának kezdete. Ismételgeti a mozdulatokat, nagyon élvezi, ha te felépíted a tornyot, ő pedig lerombolhatja. Vagy ha kidobálhatja a játékot az ágyából, a babakocsiból, te pedig mindig visszaadod neki, főleg ha közben látja rajtad, hogy te is élvezed ezt a mókát.
Szeret hintázni, akár otthon is használhatsz babahintát, mely jótékony hatással van a baba mozgásfejlődésére. Megunhatatlan számára, a felfedezés és örömteli játék forrása is. A hintázás segíti az idegrendszer érési folyamatát, fejleszti a térérzékelést és az egyensúlyi rendszert. Megnyugtatja a csecsemőt, így segíthet az altatásban is.
Beszédfejlődés
Ahogy színesedik a hangadása, azzal párhuzamosan a beszédértése is fejlődik. A babád érzékeli a vele beszélő hangszintjében az érzelmi töltetet, erre fog először reagálni. Ha kedvesen, lágyan beszélnek hozzá, az örömre serkenti, ha dühösen, hangosan, akkor megijed és sírva fakad. Képes ugyanazokat a hangokat és hangsorokat létrehozni, amiket tőled hall. Ezeket utánozza is, ebben azonban fontos szerepe van a válaszreakcióknak. A szavak tartalmát úgy kezdi el megérteni, ha többször hallja-látja ugyanazt.
Alvás
Alvásigénye nagyjából 14 óra. Már többet van ébren napközben, de azért 2-szer alszik még. A fogzás miatt az eddig jól alvó baba is nyűgösebb lehet. Okozhat alvászavart napközbeni sok információ, a sok feldolgozni való élmény. Az újabb mozgásforma alakulása szintén bezavarhat, sokszor éjszaka forgolódik, nyöszörög. Most már nincs szüksége éjszakai evésre (kivéve, ha még mindig nagyon kis súlyú). Ha mégis felébredne, akkor ne az evéssel próbáld meg visszaaltatni. Inkább simogassad, nyugtassad meg, esetleg egy kis vizet adjál neki a cumisüvegből.
Étrend
6 hónapos kortól már nem elég a babádnak az anyatej, szüksége van hozzátáplálásra, hogy az ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok megfelelő mennyiségben jussanak a szervezetébe. A gyümölcspüré mellett, adhatod a főzeléket hússal együtt. Nagyon jók a tejpépek, ezek többféle ízesítésben kaphatóak, a babák nagy része szereti. Kaphatóak már rizzsel kevert tejpépek is. Inni adhatsz neki babateát vagy forralt, lehűtött vizet.
A tápszer bevezetése
A tej fontos táplálékforrás. Ha már nincsen elég tejed, akkor tápszert szükséges adni a babádnak, hogy egészségesen fejlődjön. Vásárolhatsz drogériában vagy írathatsz fel a gyermekorvossal receptre (így olcsóbb). Az egészséges csecsemők táplálására anyatej-helyettesítő, elválasztó, vagy anyatej-kiegészítő tápszert lehet adni. Használhatóak anyatej pótlására, csökkenés esetén kiegészítésként, illetve a hozzátáplálás időszakától a szilárd ételek mellett.
A különböző korban adható tápszereket az 1, 2, és 3 számokkal jelölik a gyártó cégek, ezek azt mutatják meg, hogy mely korosztálynak javasolják az összetétele alapján. Az 1-es születéstől, a 2-es hat hónapostól, a 3-asat 9 hónapostól javasolt adni. Általában natúr vagy vanília ízűek, adagolása a dobozon megtalálható. Ezeken kívül vannak az AR (reflux elleni), AH (hypoallergén) tápszerek, illetve egyéb speciális igények kielégítésére szolgáló tápszerek, mindezek csak orvosi javaslatra. Tehéntejet csak 1 éves kor után szabad adni, ez fontos!
Fogzás
Az első tejfogak általában 6-8 hónaposan bújnak elő, de ebben lehetnek időbeli eltérések. A tejfogak megjelenése fontos a szilárd ételekre való áttérés, a rágás szempontjából, ugyanakkor a beszédhez, a megfelelő hangképzéshez is szükséges. Ha szépen ívelt, egyenletes fogsort szeretnénk kisgyermekünknek, figyeljünk arra, hogy ne legyen folyamatosan, egész nap cumi a szájában.
A fogzás sorrendje
- Alsó-középső metszőfogak (kb. 6 hónaposan)
- Felső-középső metszőfogak (8-10 hónaposan)
- Felső-oldalsó metszőfogak (9-10 hónaposan)
- Alsó-oldalsó metszőfogak (11-12 hónaposan)
Egy éves kor után általában egy kis szünet következik, majd kibújnak az őrlőfogak is, majd két éves korig a szemfogak is. A kisgyermeknek 2-2,5 éves korára 16 foga van, a hátsó őrlőfogak megjelenésével fejeződik be mind a 20 tejfog kibújása, mely nagyjából három éves korra tehető.
A fogzás tünetei
- A fokozott nyálzás (ez már 4-5 hónaposan elkezdődhet). Az ínyen való áttörés kellemetlenséggel járhat.
- A fogak kibújásakor felléphet nyugtalanság, lazább széklet, hőemelkedés, étvágytalanság, a kanál elutasítása, nyűgösség, de magas láz nem! Akár többször is jelentkezhet a fogzási fájdalom, mégis sokszor csak hónapok múltán jelenik meg a fog.
Fogzáskönnyítő módszerek:
- rágható játékokat raksz elé,
- kis méretű frottír törölközőt, vagy textil pelenka csücskét bevizezve a kezébe adod,
- a babának rágcsálnivalót adsz (babakeksz) – figyeld közben, nehogy nagy darabokat lenyeljen,
- tiszta ujjaddal masszírozod az ínyét,
- hideg tárggyal hűsíted az érzékeny ínyt (hideg kiskanál, hűthető rágóka,)
- fogzáskönnyítő géllel kened be a fogínyét (Dentinox, Gengigel Baby gél, Dologel fogíny nyugtató gél, Citrovital).
Mozgásfejlődés
- Hason fekvés közben popsiját emelgeti.
- Alkarjára támaszkodva megtartja magát.
- Hasán kúszik.
- Megpróbálhat felülni.
- Hason fekve kinyomja magát a karjaival.
- Négykézláb előre-hátra hintázik.
- Lábait szájába veszi.
- Zokniját leveszi.
- Oldalára fordulva félig felül.
Figyelemfelhívó jelek lehetnek:
- Nem próbál meg kúszni.
- Nem tudja az alkarjával megtartani magát.
- Izmai feszesek, nehezen mozgatja a végtagjait.
- Izmai túl lazának tűnnek, mintha rongybaba lenne.
- Mindig csak az egyik kezét használja.
- Elutasítja az ölelést.
- Nem vesz fel szemkontaktust.
- Nem mutat érdeklődést szülei iránt.
- Szeme folyamatosan befelé vagy kifelé fordul.
- Nem reagál környezete hangjaira.
- Nehézséget okoz neki, hogy tárgyakat a szájába vegyen.
- Nem figyel a hang irányába.
- Nem fordul mindkét irányba (a hátáról hasára, vagy hasáról hátára).
- Túl sokat sír, nagyon nehezen lehet megnyugtatni.
- Nem mosolyog, nem nevet.
- Nem tud segítséggel ülni.
- Nem nyúl a játékért, hogy megszerezze azt.
Valamint, ha hirtelen nagy visszaesés jelentkezik olyan képességekben, amiket korábban már birtokolt.
Javaslat: A kúszás-mászás mozdulatsor nagyon fontos a baba életében. Ha szükséges, akkor használhatsz Pocifix mozgásfejlődés elősegítő babapárnát, melyről itt olvashatsz!
Fotó: Freedigitalphotos.net
Felhasznált irodalom:
Kenéz Kira – Az első 12 hónap titkai
Kisgyermeknevelő-gondozó képzés jegyzetek